zdrowe stopy

  • 26 lipca, 2016
  • Super mama, super kobieta
  • 0 komentarzy

Lato jeszcze trwa, więc wykorzystajmy pogodę do prawidłowego rozwoju stopek dzieci. Tak, dokładnie dobrze czytacie. To one odpowiedzialne są za właściwą postawę dziecka.

Niemowlaczki mają jeszcze takie fajne grubasne stopki, okraglutkie :-), są płaskie. Swój rozwój zaczynają około trzeciego roku życia, trwa to do momentu aż stopa urosnie.

Jak pomoc stopom prawidłowo się rozwijać?

rada jest banalna, zapewniamy dzieciom MAKSIMUM SWOBODY. Ciuszki nie powinny być zbyt ciasne, darujmy sobie owijanie w ciasne bety, ciężkie kołdry.

Ja wiem, że te śliczne niechodki wyglądają obłędnie na maleńkich stopach, ale dziecko, które nie potrafi chodzić NIE POTRZEBUJE OBUWIA. Zakładając dziecku takie buciki zaburzamy naturalny rozwój stopy.

Nie kupujemy chodzika, nie kupujemy miękkich kojcow, nie prowadzimy za rączkę!

Jeśli nasz brzdac już sam zaczyna chodzić nie kupujemy twardego obuwia za kostkę ze sztywną piętą, po domu gania boso, lub w skarpetkach antypoślizgowych, na dworze również na bosaka, po wcześniejszym sprawdzeniu terenu, tzn po piasku, betonie, cegle.  To najlepsze co możemy dać małym stopom, wtedy uczą się właściwego przenoszenia ciężaru ciała.

Po domu kapcie buty są NIEPOTRZEBNE!!!!!!!!!!!

Kiedy kupujemy buty?  Kiedy dziecko pewnie chodzi. Może być maksymalnie pół centymetra dłuższy od stopki, noski szerokie, cholewka niewysoka, zapietek ma do stopy przylegac ,NIE USZTYWNIAC. Bucik powinien zginąć się pod palcami, musi być elastyczny.

NIE KUPUJEMY OBUWIA UŻYWANEGO!!!!!!!!!!

Prawda, że dbanie o prawidłowy rozwój stóp dziecka jest prosty?

Prosty, i wszyscy o tym wiedzą, to czemu do licha ciągle widzi się małe dzieci w wózkach w bucikach, czemu rodzice kupują buty za kostkę ze sztywną piętą, czemu po domu dzieci biegają w kapciach jak buty narciarskie?

Pozwolmy stopie, by sama się rozwinęła, dajmy jej swobodę ruchu, nie wymuszajmy na siłę pierwszego kroku.

Wpis powstał na podstawie artykułu ” Na dobrej stopie”,  zamieszczonego w Poradniku Zdrowie , numer 8 z 2016 roku.

Ekspertem Zdrowia jest dr nauk medycznych Aleksander Sikora, ortopeda w Klinice Demeter