Wody łyk

  • 18 czerwca, 2021
  • Super mama, super kobieta
  • 1 komentarz

Nareszcie mamy lato, czekaliśmy na te upały, gorące noce z utęsknieniem. Przy tak pięknej pogodzie mamy więcej energii, chęci do życia. Nie ma się co dziwić, słońce dzieli się z nami swoją dobroczynną mocą, podnosi się nam poziom witaminy D3,  pod wpływem słońca uwalniany jest hormon szczęścia. Ale słońce i upał potrafią być niebezpieczne. Musimy znać zasady bezpiecznego korzystania z dobrodziejstwa natury, by nie okazało się dla nas niekorzystne.

Przede wszystkim należy pamiętać o wodzie. Niestety nadal Polacy piją za mało wody, zwłaszcza latem. Sięgają po płyny kiedy już odczuwają pragnienie. A to objaw odwodnienia organizmu.

Woda to najtańszy kosmetyk i lek, remedium na wiele dolegliwości. Możemy stosować kosmetyki z najwyższej półki, ale jeśli nie damy pić naszej skórze od wewnątrz, one niewiele zdziałają. Krem nie da rady sięgnąć w najgłębsze warstwy skóry.

Ludzkie ciało w większości składa się z, wody, to około 50 70 %, najwięcej jest jej we krwi i  komórkach mózgu.

Bez odpowiedniego nawodnienia organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Woda przede wszystkim transportuje tlen do komórek, bierze udział w produkcji hormonów i neuroprzekaźników. Jeśli pijemy za mało krew gęstnieje, co prowadzic może do zakrzepicy oraz wzrostu ciśnienia. Oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Jeśli chodzi o wygląd woda wspaniałe nawilża od środka skórę, co w połączeniu z produktami pielęgnacyjnymi daje wspaniale efekty.

Pytanie ile potrzebujemy tej wody. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Tutaj ma wpływ wiele czynników, np płeć. Mężczyzni powinni pić więcej wody, ponieważ mają więcej tkanki mięśniowej, a my kobietki więcej tkanmi tłuszczowej, i masz tu babo sprawiedliwość ‍.

Zapotrzebowanie na wode zmienia się wraz z pora roku, aktywnością fizyczną czy stanem zdrowia. Kobieta w ciąży czy karmiącą również potrzebuje więcej wody.

Istnieje też opinia o 8 szklankach dziennie, niby dużo ale da się zrobić. Woda to też herbata, owoce, warzywa.

Często tryb życia mamy bardzo szybki i zapominy o regularnym nawadnianiu. Zwłaszcza teraz w taka pogodę, nośmy przy sobie butelke wody, nie słodkich napojów, ale wody mineralnej czy źródlanej dla dzieci. Słodkie napoje to tylko puste i niezdrowe kalorie.

W domu możemy robić sami pyszne smakowe wody, które wszystkim zasmakują. Ja do wody mineralnej lub źródlanej dorzucam truskawki cytrynę miętę maliny, w zależności co akurat mamy. Taki domowy lekko schłodzony napój świetnie nawadnia i smakuje.

Malutkim dzieciom dajemy wodę źródlaną, dorośli mogą a nawet powinni sięgać po wody wysoko mineralizowane.

Tutaj macie ranking wod mineralnych

ranking-wod-mineralnych

 

Zdjęcie z portalu Pij Wodę.

Pamiętajcie dzień zaczynamy od szklanki wody, ja pije z cytryną. Również kończymy dzień szklanką wody.

Nie wiem czy wiecie, ale nie pijemy w trakcie posiłków, woda osłabia działanie enzymów trawiennych.

Cieszmy się słoneczną pogodą z butelką wody zawsze przy sobie.