Jak zacząć stosować metody Montessori

  • 23 kwietnia, 2020
  • Super mama, super kobieta
  • 0 komentarzy

Każda mama, każdy tata chce być jak najlepszym rodzicem dla swoich dzieci. Szuka idealnego modelu wychowawczego. Tak naprawdę to miłość rodzicielska jest kierunkowskazem dla rodziców, kierując się miłością na  pewno dobrze wychowamy nasze dzieci.

Mimo to chcielibyśmy mieć czym sposób, który może nam pomóc rozwijać nasze dzieci. Kiedy urodziłam pierwszego synka, prócz miłości dawaliśmy mu masę zabawek, im bardziej kolorowa, grającą tym fajniejsza. Praktycznie każda zabawka miała guziczek, który Franus włączał i patrzył co ona robi, on się nią nie bawił. Jakiś czas później przeczytałam artykuł na temat Montessori. Maria Montessori to lekarka która zrewolucjonizowala system edukacji. Pokazała jak pracować z dziećmi, by wyrosły na mądrych inteligentnych ludzi, w poczuciu bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości.

Metody jakie prezentowała bardzo mi się spodobały, dlatego szybko wdrożyłam je w nasze życie ; wyrzuciłam z pokoju Franusia zabawki typu plastik fantastik, pokój z typu im więcej tym lepiej, zmieniłam na pokój, w którym królują stonowane barwy, zabawki są drewniane, całość jest zaprojektowana według zasad Montessori. Troszkę się obawiałam jak Franus zareaguje, ale niepotrzebnie, ponieważ ta metamorfoza bardzo przypadła mu do gustu.

Ale metoda Montessori to nie tylko wystrój pokoju, to przede wszystkim podejście, stworzenie dziecku przestrzeni, w której będzie mogło się swobodnie rozwijać, poznawać otaczający je świat.

Metody Montessori możemy już stosować od chwili urodzenia się dziecka. Dla mnie to bardziej model wychowaczy, który u nas się sprawdził do tego stopnia, że Franus mimo, iż jest w edukacji domowej, nie chodzi na zajęcia , to jest zapisany do szkoły Montessori.

Polecam wszystkim rodzicom ten model wychowania; dzieci rozwijają się we własnym tempie, w otoczeniu stworzonym dla nich, gdzie ich rozwoj psychofizyczny przebiega swobodnie i naturalnie.

Jak zacząć stosować metody Montessori, można przeczytać w wielu poradnikach, ja zachęcam do książki wydawnictwa PWN Dziecko_w_rodzinie, w której bardzo przejrzyście wyjaśnione są zasady tej metody, jej zalety.

To książka, która zmienia całkowicie podejście rodzica do dziecka, a z kolei to podejście pozwala dorastać naszym dzieciom w miłości i szacunku do ich praw.

Książka jak zwykle w atrakcyjnej cenie jest do nabycia w księgarni Tania_Książka.

Miłej lektury