czas na nocnik

  • 19 stycznia, 2016
  • Super mama, super kobieta
  • 0 komentarzy

Przychodzi taki dzień, kiedy stajemy przed dylematem, kiedy nocnik kupić i jaki.

Ja zanim zaczęłam uczyć Franusia nauki korzystania z nocniczka, przeczytałam masę opracowań na ten temat, specjalistów jak i wypowiedzi mam.

PO czym wdrożyłam własne metody.

Pierwsze pytanie to kiedy dziecko jest gotowe na naukę odpieluchowania?

Nikt nie da Wam trafnej odpowiedzi. Bo każde dziecko jest inne.

Są zdania, że naukę zaczynamy gdy dziecko pokazuje mokrą pieluszke albo gdy nie moczy się w nocy. Dla mnie to nonsens. Bo mokra pielucha może i trzylatkowi nie przeszkadzać. A widziałam kiedyś czterolatka w pieluszce, tak CZTEROLATKA.

A w nocy zdarzy się nawet trzylatkowi.

My nocnik zakupiliśmy przed pierwszymi urodzinami. Nie dawalismy go do zabawy, by nie traktował Franus go jako zabawkę. Od razu wylądował w łazience. Nie w pokoju. Dziecko trzeba od początku uczyć że siusiu i kupka tylko w łazience. Co zrobicie jak przyjdzie ktoś do Was a maluch w pokoju wyczaruje klocka? Mnie by było wstyd.

Każdego ranka i wieczora sadzalismy Franusia na nocniku. Z różnym efektem. Jak się udawało nocnik głosem taty mówił

Brawo Franus, zrobiłeś siku i grała muzyczka. A mały szczęśliwy.

Po niedługim czasie po domu Franus nie miał pieluchy, regularnie chodziliśmy na nocnik. W pieluszce tylko spacer i spanie. Szybko młody opanował wołanie na nocnik. Kałuże siuskow i codzienne prania opłaciły się.

Dziś nasz dwulatek, nie woła siku. Bawimy się, a on wstaje idzie do łazienki sam, zapala światło, sam ściąga portki i majtki, sika,  pociąga ciuchy sam, wyjmuje wkład wylewa do kibelka sam, splukuje i wychodzi gaszac światło. Nawet po kupce sam pupcie wyciera, my staramy się poprawić, ale się drze, że Franus sam. 

Jest to wynikiem tego, że przetrzymaliśmy powodzie w domu,  bo mimo zasikanych dywanów nie założyliśmy pieluchy. Poza tym Franek szybko się uczy. Na spacerach ma jeszcze pieluszke, ale nie sika w nią, sika jak wrócimy do domu. Więc przypuszczam, że niedługo zrezygnujemy z pieluch.

Nocnik

Właśnie, na rynku mamy masę nocników.

Odradzam nocniki zabawki. Nocnik powinien być bez dupereli, swiatelek, zabaweczek,kierownic itp. Nocnik to nie zabawka.

Polecam nocnik z wyjmowanym wkladem.

My mamy inteligent potty. Bardzo fajny, stabilny,z wysokim oparciem, idealny dla chłopca i dziewczynki. Minusem jest cena ok 200zł. Ale często są promocję, nam się udało kupić za 170 zł.

IMG_20160118_141936

Podsumowując nie ma złotego środka na skuteczne odpieluchowanie. Jedyne, co radzę to samemu zacząć dziecko uczyć. Trzylatek w pieluszce to trochę NIE bardzo

Dzieci to mądre istotki,szybko łapią.

Piszcie w komentarzu Wasze metody, może pomogą innym mamom.