Witaminowe suplementy diety dla dzieci

  • 25 stycznia, 2015
  • Super mama, super kobieta
  • 0 komentarzy

Marta Horbal

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele witaminowych suplementow dla dzieci. Rodzice coraz chętniej podają je swoim pociechom, wierząc, że w ten sposob wspomagają zdrowy rozwoj maluchow i zapominając często o tym, że ważniejsze od suplementow jest zdrowe żywienie

Mądra suplementacja

Witawminy i minerały – w odpowiednich dla wielu ilościach -są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. Już w okresie ciąży przyszła mama powinna dbać o zapewnienie odpowiedniego poziomu tych skladnikow poprzez odpowiednią dietę i suplementację.

Zobacz 10 warzy, ktore powinno jeść
Twoje dziecko tescolovesbaby.pl

Nie inaczej dzieje się po narodzeniu dziecka, jednak pediatrzy ostrzegają przed dodatkową suplementacją w przypadku maluchow i zalecają aby dostarczanie odpowiednich ilości witamin i minerałów następował naturalnie, to znaczy poprzez
zdrowe i zbilansowane odżywianie. Okazuje się bowiem, że nadmiar witamin jest rownie szkodliwy, co ich niedobor.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego przyswajania wapnia, a jej niedobór powoduje osłabienie kości i zębów . W nadmiarze jednak przyczynia się do nudności, biegunek, utraty łaknienia i spadku masy ciała. Ludzki organizm sam wytwarza witaminę D, jednak aby tak się stało, potrzebne jest słońce, a tego w naszym kraju brakuje  przez pół roku.

Zaleca_się_dostarczanie_witaminy_D poprzez_suplementację, zwłaszcza u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, ale należy zachować ostrożność – okazuje się bowiem że maluch karmionym mlekiem modyfikowamym nie potrzebuje już dodatkowej dawki witaminy D, natomiast dzieci karmione mlekiem matki – tak, ponieważ kobiece mleko prawie w ogole nie zawiera  tej witaminy.

Anemia u dzieci – przeczytaj więcej na tescolovesbaby.pl

Witamina K

Podobnie ma się sytuacja z witaminą K, ktora jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi. Jej niedobor jest szczegolnie groźny dla najmłodszych dzieci, gdyż może prowadzić do choroby krwotocznej noworodka, a jej nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na pracę wątroby. Podobnie jak w przypadku witaminy D spożywanie suplementow nie jest zalecane dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym, gdyż jest już wzbogacone o niezbędne witaminy w odpowienich dawkach.

Cenne kwasy tłuszczowe

Poza witaminami i minerałami  ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka mają kwasy tłuszczowe, przede wszystkim omega-3. Biorą one udział w kształtowaniu układu nerwowego i wzroku dziecka, a także wspomagają odporność. Ich niedobor niekorzystnie wpływa na rozwoj psychosomatyczny, dlatego nie należy lekceważyć w diecie dziecka naturalnych źródeł  kwasow tłuszczowych, czyli ryb. Można też oczywiście wspomoc się starym dobrym tranem.

Wybierz naturalną suplementację.

Rynek suplementow przepełniony jest preparatami dla dzieci. Kuszą coraz lepszym smakiem, wyglądem, jednak lekarze zapewniajaą, że wciąż najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witamin i minerałów jest zdrowa i zbilansowana dieta. Odpowiednio przygotowane posiłki dostarczą dziecku niemalże wszystkie składniki, których potrzebuje, by zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

Może zatem lepiej przy pierwszym zimowym kichnięciu wstrzymać się z podawaniem dziecku witaminy C w słodkiej kapsułce, a zamiast tego zastosować kurację syropem z cebuli lub mlekiem, miodem i cytryną?
Przede wszystkim jednak pamiętajmy, aby nie dobierać suplementow na własną rękę , a każdy taki krok konsultować z pediatrą.

Marta Horbal
Ekspert Tesco Loves Baby
www.tescolovesbaby.pl