Gramy o laktatory

  • 16 czerwca, 2015
  • Super mama, super kobieta
  • 9 komentarzy

Karmienie piersią to najlepsze, co mama może dać dziecku, o tym pisałam tu_klik.

Niestety zdarzają się tzw kryzysy laktacyjne. Brzmi groźnie, ale spokojnie, możemy to opanować.

Kryzys laktacyjny występuje z kilku powodów

dotyka mam dzieci w 3 i 6 tygodniu życia oraz 3 i 9 miesiącu życia dziecka, nie każda mama musi tego doświadczyć, ale jest to naturalne zjawisko.

Kolejnym powodem zaburzenia laktacji jest stres, nerwy, przemęczenie.  Naciski z otoczenia, że dziecko jet głodne,że mamy mało pokarmu, że się nie najada itd. Niektóre mamy same uważają, że mają mało pokarmu, bo piersi są miękkie lub dziecko jest duże, albo często je czy długo wisi na cycku. To nie są oznaki braku pokarmu. Twarde nabrzmiałe piersi są po porodzie oraz przy nawale mlecznym, później ilość pokarmu dostosowywuje się do potrzeb dziecka. Piersi mogą być małe, miękkie, ale z pokarmem. Wtedy same mamy decydują się na podanie mleka modyfikowanego, popełniają wielki błąd. Brak pokarmu czy konieczność dokarmiania może stwierdzić tylko doradca laktacyjny lub pediatra. Tak samo jak mleko modyfikowane w razie konieczności wybiera dopiero tylko i wyłącznie pediatra. Kryzys również powodują zmiany hormonalne oraz skoki rozwojowe dziecka.

Kryzys można pokonać, musimy tylko wiedzieć jak.

Przede wszystkim przystawiamy malucha jak najczęściej do piersi, a najlepiej połóżmy się z dzieckiem na 2 3 dni do łóżka. Błogie lenistwo

Nie podawaj dziecku butelki z mm,gdyż tym sposobem na pewno pogłębisz zaburzenia laktacyjne, chyba że dziecko przybiera mniej niż 100gram na tydzień, wymagana konsultacja z pediatrą.

Pij herbatki na pobudzenie laktacji, ja polecam Medela Bocianek, przy okazji zero kolek.

Nie podawaj smoczka

Pamiętaj Ty wiesz najlepiej, co jest dobre dla Twojego dziecka, nie ciocie,babcie, dobre znajome, ale Ty- mama.

Podając dziecku butelke z mlekiem na bank osłabiasz laktacje. Dziecko nie musi się namęczyć jedząc z butli,bo mleko samo leci, więc to tylko kwestia czasu jak odrzuci cycka, po mm dziecko jest dłużej syte, nie będzie chciało cyca. Wtedy produkcja pokarmu zanika, taka mama myśli, że dobrze zrobiła podając butle,bo dziecko rzadziej je i nie chce cyca, ale to wina mamy. Tym sposobem pozbawiasz dziecko naturalnego pokarmu a dajesz mu chemie w proszku.

Pamiętajcie nie ma czegoś takiego jak mała ilość pokarmu, albo pokarm bezwartościowy.

Karmienie zaczyna się w głowie.Odruch wytwarzania pokarmu pojawja się poprzez ssanie pieri , odruch wypływu gdy drażnienie brodawki i ssanie piersi pobudza zakończenia nerwów czuciowych. Wysyłane są wtedy sygnały do mózgu,w celu wytworzenia pokarmu. Zaburzyć to może stres przemęczenie nerwy, itd.

Mnie dopadło zmęczenie,kiedy byłam sama z Franulą prawie tydzień. Upały, gorąco, marudzący Franula, strach o pokarm zrobiły swoje. Telefon do naszej położnej, co poradziła? Do łóżka z Małym,a kiedy będzie spał odciągać pokarm laktatorem.,w celu pobudzenia laktacji. Kiedy dziecko nie śpi, to malucha przystawiać do cyca, gdyż dziecko jest najlepszym laktatorem, a gdy małe śpi to w ruch laktator. Od razu poleciła mi Lakta Mila marki Simed. Ręczny laktator, który podobno jet numerem jeden. Nie zastanawiajac się zamówiłam go w sklepie internetowym. Paczuszka przyszła na drugi dzień. Prosty,zgrabny laktator, łatwy w obsłudze. Zapytałam czemu nie elektryczny, które są podobno pionierami na rynku. Laktator elektryczny ma z góry narzucone siły ssące, jest ich kilka do wyboru,ale skąd wiemy czy nam będzie jakas odpowiadać, poza tym dziecko ssie w różnym tempie, nie jak laktator tak samo cały czas, kolejnym minusem są dźwięki, buczenie, denerwujące gdy śpi dziecko. Co jeszcze jest wadą? Potrzebne gniazdko elektryczne,mamy ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o miejsce. Wydawane dżwięki rozpraszają mamę, a wiadomo, że mama musi być w pełni zrelaksowana. Elektryczne laktatory powodują również ból podczas odciągania mleka. Czy dziecko ma przyciski, czy wydaje dźwięki, buczenie, itp. ? Nie. 

Laktator ręczny to same zalety. Nie wydziera się, nie musimy szukać kontaktu, same regulujemy intensywność ssania.

A co najważniejsze nie boli. A w praktyce?

Wypływ pokarmu z piersi to zasługa oksytocyny. Jak to osiągnąć?

Myśl o dziecku

Weź ciepłą kąpiel

Pobudź manualnie brodawki

Lekko przestaw ułożenie laktatora

Zrelaksuj się

Czemu warto używać laktator?

Umożliwa podawanie dziecku mleka mamy, zamiast mleka modyfikowanego

Kontynuowanie karmienia piersią gdy mama wraca do pracy

Wcześniaki przebywające w inkubatorach mogą pić mleko mamy, co jest dla nich niezwykle ważne

Pobudzenie laktacji po adopcji dziecka

Tworzenie zapasów mleka

Ukojenie bólu przy nawale mlecznym

Ukształtowanie płaskich lub wklęsłyh brodawek

Kryzysy laktacyjne 

Choroba mamy

Jak widać warto używać laktatora. I nie skuście się modą na te elektryczne. Dziecko nie jest produktem elektrycznym, więc czemu mleko ma wysysać jakiś werczący sprzęt.

Laktatory marki Simed są niezawodne, proste w obsłudze i spełniające wszelkie wymogi.

Firma Simed wspiera mamy od ponad 20 lat. Produkty posiadają niezbędne badania i atesty zgodne z dyrektywami UE.

A co najważniejsze polecają je położne i naprawdę są skutecze.

 

Marka Simed postanowiła podarować Wam kilka prezentów. Trzy laktatory Lakta Mila i trzy zestawy wkładek laktacyjnych.

Co trzeba zrobić, żeby je dostać?

Napisz w komentarzu czy miałaś problemy z karmieniem i czy poradziłaś sobie

Polub profil Simed na fb

Polub profil Super_mama na fb

Udostępnij link z postem konkursowym z bloga na swojej tablicy

Konkurs trwa do 30 września

Wyniki zostaną podane do 4 października

Nagrodzone zostaną najciekawsze wpisy

W konursie musi wziąć udział przynajmniej 30 osób

Dziewczyny do dzieła, naprawdę warto

Powodzenia!